Közgyűlés – 2022.12.13.

közgyűlés
Ez a bejegyzés utolsó módosítása: 1 év! A benne lévő információk már nem biztos, hogy érvényesek, naprakészek!

Bevezető

Az év utolsó közgyűlése, legalábbis eddig úgy néz ki. Néhány érdekes téma, néhány unalmas, olvassatok bele.

Napirendi pontok

1. napirendi pont: A Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény intézményvezetői pályázata elbírálása – támogattam a javaslatot Videó: 0:03:50

Bárány Zsolt, a jelenlegi intézményvezető adott be pályázatot. Ezt támogatta a MOK Pest Megyei Területi Szervezete, az önkormányzat bírálóbizottsága, a Szociális és Egészségügyi Bizottság és végül a Közgyűlés is. Gratulálok Bárány Zsoltnak, aki a jelenlegi megbízása után (2023 február elejétől) ismét öt évig az intézmény vezetője marad!

2. napirendi pont: Az önkormányzat fenntartásában lévő óvodák szakmai tevékenységének éves értékelése – támogattam a javaslatot Videó: 0:05:53

Ez igazából csak formális értékelés volt, az óvodák szakmai munkájukat a novemberi Köznevelési, Művelődési és Ifjúsági Bizottsági ülésen bemutatták, utána a közgyűlés elfogadta. Nagyon nagy bajnak kellene történnie, hogy ebben a fázisban valami probléma merüljön fel.

3. napirendi pont: A Szociális Gondozó Központ Érd tevékenységével összefüggő döntések – támogattam a javaslatot Videó: 0:06:55

A Szociális Gondozó a Topoly utcai épületében 16 fővel tudja növelni az időskori ellátást, amit a jelenlegi szakembergárdával el tud látni. Mivel más területeken pedig emberhiány van, ezért a város kezdeményezi a Diósdi Önkormányzattal kötött ellátási szerződés felbontását, amivel a felszabaduló 5 munkatársat az érdi ellátásra tudja átcsoportosítani.

4. napirendi pont: A szociális ellátórendszer veszélyhelyzeti működésével összefüggő döntés meghozatala – támogattam a javaslatot Videó: 0:08:55

A döntés lényege, hogy a szociális ellátórendszerrel kapcsolatos egyes döntéseket a polgármesterre ruházza át a közgyűlés. A polgármester maga dönthet, amikről be kell számolnia ezekről a Szociális és Egészségügyi Bizottság rákövetkező ülésén. A hozzáállás a szokásos: a kormány biztosít egy lehetőséget, hogy gördülékenyebben menjenek a dolgok, de utolsó senkik vagyunk, ha élünk vele, ennek megfelelően a jobboldali képviselők nem is szavazták meg.

5. napirendi pont: Az Érdi Városfejlesztési és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság feladatainak új költségvetési szerv általi átvételével összefüggő döntések meghozatala – támogattam a javaslatot Videó: 0:09:54

Itt szabadultak el először az indulatok. A Városfejlesztési Kft intézménnyé alakul, aminek két nagy előnye van: az ÁFA nagy része megspórolható és a finanszírozás máshogyan kerül kiutalásra és elszámolásra.

6. napirendi pont: Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata által az Érdi Sport Szolgáltató és Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság részére nyújtott tagikölcsön-visszafizetés lejárati idejének meghosszabbítása – támogattam a javaslatot Videó: 0:46:25

7. napirendi pont: Az önkormányzat 2023. évi átmeneti finanszírozásáról és költségvetési gazdálkodásáról szóló rendelet megalkotására – támogattam a javaslatot Videó: 0:55:22

Itt sem értettem a nemmel szavazókat: nem kell átmeneti költségvetés, zárjunk be mindent, mindenki menjen haza, amíg az új költségvetés el nem készül? Vagy ez csak amolyan „nem érdekel a világ, én politikus vagyok” hozzáállás?

8. napirendi pont: Folyószámlahitel-szerződés megkötése – támogattam a javaslatot Videó: 0:55:59

Ezt szerintem túllihegtük, a polgármester úgysem fog olyan szerződést kötni az ajánlat alapján, ami számunkra súlyosan hátrányos. Amitől viszont könny szökhet a szemünkbe: a tavalyi BUBOR 1% alatt volt, a jelenlegi meg 16% felett. Szerencsére az 1.8 milliárd hitelkeretet sosem nulláztuk le teljesen, a maximum 700 millió körül volt, amit igénybe vettünk.

9. napirendi pont: Egyes önkormányzati rendeletek deregulációs célú hatályon kívül helyezése – támogattam a javaslatot Videó: 1:09:43

10. napirendi pont: a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról – támogattam a javaslatot Videó: 1:10:23

11. napirendi pont: Az Érd, Dezső utca – Bulcsú utca – Bikavér utca – Dávid utca által határolt telektömbbel kapcsolatos építésügyi helyi előírások módosításának előkészítésére szolgáló telepítési tanulmányterv támogatására, valamint a fejlesztési szándék megvalósításához szükséges településrendezési szerződés megkötésére – tartózkodtam Videó: 1:10:42

Nem tudtam eldönteni, hogy ez így most törvényesen elénk kerülhet-e. Szerencsére könnyen javítható a felvetett probléma, csodálkoznék, ha a januári közgyűlésen nem látnánk viszont az előterjesztést.

12. napirendi pont: A HÉSZ Érd, Kornélia utca – Elvira utca – Piroska utca által határolt tömbre vonatkozó módosításáról szóló telepítési tanulmányterv támogatására, valamint a fejlesztési szándék megvalósításához szükséges településrendezési szerződés megkötésére – támogattam a javaslatot Videó: 1:21:57

13. napirendi pont: A Polgármesteri Hivatal 2022. évi belső ellenőrzési terve módosításának jóváhagyása – támogattam a javaslatot Videó: 1:24:24

14. napirendi pont: A Polgármesteri Hivatal köztisztviselői 2023. évi teljesítménykövetelményeinek alapját képező stratégiai célok meghatározása – támogattam a javaslatot Videó: 1:24:50

A hivatal jövő évi stratégiai céljai között szerepel az elektronikus ügyintézés elősegítése és a weblap további alakítása. Több más is szerepel, engem ezek érintenek a legjobban.

15. napirendi pont: A Fenntartható Városfejlesztési Stratégiában meghatározott, energiaközösség létrehozására irányuló projekt elindítására – nem támogattam a javaslatot Videó: 1:25:19

Ez a pont is vitákat szült. Alapvetően egyet is értettem az előterjesztéssel, bár kicsit visszásnak éreztem, hogy olyan terjesztette elő, aki az előző x évben nem nagyon akart ilyen irányba menni. Végül átbeszéltük és nem támogattuk a javaslatot. Ez nem jelenti, hogy végleg a kukába került, amikor eljön az ideje, hogy ez rendesen szabályozott és még értelme is van a városunkban, akkor hang nélkül megszavazom.

16. napirendi pont: A Fenntartható Városfejlesztési Stratégiában meghatározott, közlekedésbiztonsági és közbiztonsági mintaprojekt elindítására – nem támogattam a javaslatot Videó: 1:59:03

17. napirendi pont: Sürgős: Az érdi járóbeteg-szakellátás és a Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény megvédése – tartózkodtam Videó: 2:05:52

Megint egyetértettem T. Mészáros Andrással. Ebben az előterjesztésben túl sok a politikai kirohanás. Bár én ezt az érvet legalább konzekvensen használom, nem csak akkor, amikor az érdekem így kívánja, ezért is tartózkodtam.

18. napirendi pont: Sürgős előterjesztés: Javaslat a Polgármesteri Hivatal, valamint az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési intézmények 2023. évi belső ellenőrzési terveinek jóváhagyására – támogattam a javaslatot Videó: 2:16:21

19. napirendi pont: Egyebek Videó: 2:17:03

Felszólaltam a vadnyugat ellen, ami a városunkat egyre inkább jellemzi. Állandó zaj, szinte már csak éjjel nem nyírnak füvet, vagy flexelnek, de akkor meg buli van; szabálytalan közlekedés, piros lámpákon simán átmennek, záróvonal nem számít, két zebra között rohangálnak át a gyalogosok; előttünk lévő közterület karbantartása; szabálytalan parkolás, akár a parkolni tilos tábla alá is; szemetelés kicsiben és nagyban; motorosok és quadosok a természetvédelmi területen; illegális autóbontók, autószerelők…

A rendőrök járöröznek, a polgárőrök segítenek, a közterületesek szintén jelen vannak, de egyszerűen a város hatalmas területére nagyon kevesen vannak.

Polgármester úr megígérte, hogy összehív egy kerekasztalt az érintett hivtalokkal, szervekkel és én is meghívást kapok. Meglátjuk, mit lehet kezdeni ezekkel a problémákkal.

Közben kiderült, hogy Simó Károly mit nem szeret Balla Imrében: a nézését meg a járását. A járását nem biztos, de a nézését biztosan. Teljesen a saját világában él, nem is tudja, mi történik körülötte és arra reagál, amire éppen gondol, nem arra, ami valóban történik.

Előterjesztések, javaslatok, mellékletek

Az előterjesztések, javaslatok, beszámolók és a hozzájuk tartozó csatolmányok letölthetők innen.

Közvetítés felvétele

A teljes ülés megnézhető felvételről:


0:00:00 Kezdés, napirend
0:03:50 Romics igazgató (1. napirendi pont)
0:05:53 Óvodák szakmai értékelése (2. napirendi pont)
0:06:55 Szociális Gondozó (3. napirendi pont)
0:08:55 Szociális ellátó rendszer veszélyhelyzeti működése (4. napirendi pont)
0:09:54 Városfejlesztési Kft átalakítása (5. napirendi pont)
0:46:25 Sport Kft tagikölcsön (6. napirendi pont)
0:55:22 Átmeneti finanszírozás (7. napirendi pont)
0:55:59 Folyószámlahitel (8. napirendi pont)
1:09:43 Dereguláció (9. napirendi pont)
1:10:23 Lejárt határidejű határozatok (10. napirendi pont)
1:10:42 Festal-tömb (11. napirendi pont)
1:10:48 Szavazatszámláló gép anomália Bács István a demokráciáért aggódik
1:12:07 Festal-tömb folytatása (11. napirendi pont)
1:21:57 Kornélia-Elvira-Piroska tömb (12. napirendi pont)
1:24:24 2022-es belső ellenőrzési terv (13. napirendi pont)
1:24:50 2023-as stratégiai célok (14. napirendi pont)
1:25:19 Energiaközösség (15. napirendi pont)
1:59:03 Közlekedésbiztonsági mintaprojekt (16. napirendi pont)
2:05:52 Romics megvédése (17. napirendi pont)
2:16:21 2023-as belső ellenőrzási terv (18. napirendi pont)
2:17:03 Egyebek (19. napirendi pont)
2:30:04 Diákpolgármester bemutatása
2:32:23 Gregus László felszólalása a Móra EGYMI-ről
2:35:58 Felszólalásom a vadnyugatról
2:38:12 Szűcs Gábor és Csőzik László kellemes ünnepeket és boldog új évet kíván
2:39:02 Zárás