Közgyűlés – 2022.12.13.

közgyűlés

Bevezető

Az év utolsó közgyűlése, legalábbis eddig úgy néz ki. Néhány érdekes téma, néhány unalmas, olvassatok bele.

Napirendi pontok

1. napirendi pont: A Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény intézményvezetői pályázata elbírálása – támogattam a javaslatot Videó: 0:03:50

Bárány Zsolt, a jelenlegi intézményvezető adott be pályázatot. Ezt támogatta a MOK Pest Megyei Területi Szervezete, az önkormányzat bírálóbizottsága, a Szociális és Egészségügyi Bizottság és végül a Közgyűlés is. Gratulálok Bárány Zsoltnak, aki a jelenlegi megbízása után (2023 február elejétől) ismét öt évig az intézmény vezetője marad!

2. napirendi pont: Az önkormányzat fenntartásában lévő óvodák szakmai tevékenységének éves értékelése – támogattam a javaslatot Videó: 0:05:53

Ez igazából csak formális értékelés volt, az óvodák szakmai munkájukat a novemberi Köznevelési, Művelődési és Ifjúsági Bizottsági ülésen bemutatták, utána a közgyűlés elfogadta. Nagyon nagy bajnak kellene történnie, hogy ebben a fázisban valami probléma merüljön fel.

3. napirendi pont: A Szociális Gondozó Központ Érd tevékenységével összefüggő döntések – támogattam a javaslatot Videó: 0:06:55

A Szociális Gondozó a Topoly utcai épületében 16 fővel tudja növelni az időskori ellátást, amit a jelenlegi szakembergárdával el tud látni. Mivel más területeken pedig emberhiány van, ezért a város kezdeményezi a Diósdi Önkormányzattal kötött ellátási szerződés felbontását, amivel a felszabaduló 5 munkatársat az érdi ellátásra tudja átcsoportosítani.

4. napirendi pont: A szociális ellátórendszer veszélyhelyzeti működésével összefüggő döntés meghozatala – támogattam a javaslatot Videó: 0:08:55

A döntés lényege, hogy a szociális ellátórendszerrel kapcsolatos egyes döntéseket a polgármesterre ruházza át a közgyűlés. A polgármester maga dönthet, amikről be kell számolnia ezekről a Szociális és Egészségügyi Bizottság rákövetkező ülésén. A hozzáállás a szokásos: a kormány biztosít egy lehetőséget, hogy gördülékenyebben menjenek a dolgok, de utolsó senkik vagyunk, ha élünk vele, ennek megfelelően a jobboldali képviselők nem is szavazták meg.

5. napirendi pont: Az Érdi Városfejlesztési és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság feladatainak új költségvetési szerv általi átvételével összefüggő döntések meghozatala – támogattam a javaslatot Videó: 0:09:54

Itt szabadultak el először az indulatok. A Városfejlesztési Kft intézménnyé alakul, aminek két nagy előnye van: az ÁFA nagy része megspórolható és a finanszírozás máshogyan kerül kiutalásra és elszámolásra.

6. napirendi pont: Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata által az Érdi Sport Szolgáltató és Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság részére nyújtott tagikölcsön-visszafizetés lejárati idejének meghosszabbítása – támogattam a javaslatot Videó: 0:46:25

7. napirendi pont: Az önkormányzat 2023. évi átmeneti finanszírozásáról és költségvetési gazdálkodásáról szóló rendelet megalkotására – támogattam a javaslatot Videó: 0:55:22

Itt sem értettem a nemmel szavazókat: nem kell átmeneti költségvetés, zárjunk be mindent, mindenki menjen haza, amíg az új költségvetés el nem készül? Vagy ez csak amolyan „nem érdekel a világ, én politikus vagyok” hozzáállás?

8. napirendi pont: Folyószámlahitel-szerződés megkötése – támogattam a javaslatot Videó: 0:55:59

Ezt szerintem túllihegtük, a polgármester úgysem fog olyan szerződést kötni az ajánlat alapján, ami számunkra súlyosan hátrányos. Amitől viszont könny szökhet a szemünkbe: a tavalyi BUBOR 1% alatt volt, a jelenlegi meg 16% felett. Szerencsére az 1.8 milliárd hitelkeretet sosem nulláztuk le teljesen, a maximum 700 millió körül volt, amit igénybe vettünk.

9. napirendi pont: Egyes önkormányzati rendeletek deregulációs célú hatályon kívül helyezése – támogattam a javaslatot Videó: 1:09:43

10. napirendi pont: a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról – támogattam a javaslatot Videó: 1:10:23

11. napirendi pont: Az Érd, Dezső utca – Bulcsú utca – Bikavér utca – Dávid utca által határolt telektömbbel kapcsolatos építésügyi helyi előírások módosításának előkészítésére szolgáló telepítési tanulmányterv támogatására, valamint a fejlesztési szándék megvalósításához szükséges településrendezési szerződés megkötésére – tartózkodtam Videó: 1:10:42

Nem tudtam eldönteni, hogy ez így most törvényesen elénk kerülhet-e. Szerencsére könnyen javítható a felvetett probléma, csodálkoznék, ha a januári közgyűlésen nem látnánk viszont az előterjesztést.

12. napirendi pont: A HÉSZ Érd, Kornélia utca – Elvira utca – Piroska utca által határolt tömbre vonatkozó módosításáról szóló telepítési tanulmányterv támogatására, valamint a fejlesztési szándék megvalósításához szükséges településrendezési szerződés megkötésére – támogattam a javaslatot Videó: 1:21:57

13. napirendi pont: A Polgármesteri Hivatal 2022. évi belső ellenőrzési terve módosításának jóváhagyása – támogattam a javaslatot Videó: 1:24:24

14. napirendi pont: A Polgármesteri Hivatal köztisztviselői 2023. évi teljesítménykövetelményeinek alapját képező stratégiai célok meghatározása – támogattam a javaslatot Videó: 1:24:50

A hivatal jövő évi stratégiai céljai között szerepel az elektronikus ügyintézés elősegítése és a weblap további alakítása. Több más is szerepel, engem ezek érintenek a legjobban.

15. napirendi pont: A Fenntartható Városfejlesztési Stratégiában meghatározott, energiaközösség létrehozására irányuló projekt elindítására – nem támogattam a javaslatot Videó: 1:25:19

Ez a pont is vitákat szült. Alapvetően egyet is értettem az előterjesztéssel, bár kicsit visszásnak éreztem, hogy olyan terjesztette elő, aki az előző x évben nem nagyon akart ilyen irányba menni. Végül átbeszéltük és nem támogattuk a javaslatot. Ez nem jelenti, hogy végleg a kukába került, amikor eljön az ideje, hogy ez rendesen szabályozott és még értelme is van a városunkban, akkor hang nélkül megszavazom.

16. napirendi pont: A Fenntartható Városfejlesztési Stratégiában meghatározott, közlekedésbiztonsági és közbiztonsági mintaprojekt elindítására – nem támogattam a javaslatot Videó: 1:59:03

17. napirendi pont: Sürgős: Az érdi járóbeteg-szakellátás és a Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény megvédése – tartózkodtam Videó: 2:05:52

Megint egyetértettem T. Mészáros Andrással. Ebben az előterjesztésben túl sok a politikai kirohanás. Bár én ezt az érvet legalább konzekvensen használom, nem csak akkor, amikor az érdekem így kívánja, ezért is tartózkodtam.

18. napirendi pont: Sürgős előterjesztés: Javaslat a Polgármesteri Hivatal, valamint az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési intézmények 2023. évi belső ellenőrzési terveinek jóváhagyására – támogattam a javaslatot Videó: 2:16:21

19. napirendi pont: Egyebek Videó: 2:17:03

Felszólaltam a vadnyugat ellen, ami a városunkat egyre inkább jellemzi. Állandó zaj, szinte már csak éjjel nem nyírnak füvet, vagy flexelnek, de akkor meg buli van; szabálytalan közlekedés, piros lámpákon simán átmennek, záróvonal nem számít, két zebra között rohangálnak át a gyalogosok; előttünk lévő közterület karbantartása; szabálytalan parkolás, akár a parkolni tilos tábla alá is; szemetelés kicsiben és nagyban; motorosok és quadosok a természetvédelmi területen; illegális autóbontók, autószerelők…

A rendőrök járöröznek, a polgárőrök segítenek, a közterületesek szintén jelen vannak, de egyszerűen a város hatalmas területére nagyon kevesen vannak.

Polgármester úr megígérte, hogy összehív egy kerekasztalt az érintett hivtalokkal, szervekkel és én is meghívást kapok. Meglátjuk, mit lehet kezdeni ezekkel a problémákkal.

Közben kiderült, hogy Simó Károly mit nem szeret Balla Imrében: a nézését meg a járását. A járását nem biztos, de a nézését biztosan. Teljesen a saját világában él, nem is tudja, mi történik körülötte és arra reagál, amire éppen gondol, nem arra, ami valóban történik.

Előterjesztések, javaslatok, mellékletek

Az előterjesztések, javaslatok, beszámolók és a hozzájuk tartozó csatolmányok letölthetők innen.

Közvetítés felvétele

A teljes ülés megnézhető felvételről:


0:00:00 Kezdés, napirend
0:03:50 Romics igazgató (1. napirendi pont)
0:05:53 Óvodák szakmai értékelése (2. napirendi pont)
0:06:55 Szociális Gondozó (3. napirendi pont)
0:08:55 Szociális ellátó rendszer veszélyhelyzeti működése (4. napirendi pont)
0:09:54 Városfejlesztési Kft átalakítása (5. napirendi pont)
0:46:25 Sport Kft tagikölcsön (6. napirendi pont)
0:55:22 Átmeneti finanszírozás (7. napirendi pont)
0:55:59 Folyószámlahitel (8. napirendi pont)
1:09:43 Dereguláció (9. napirendi pont)
1:10:23 Lejárt határidejű határozatok (10. napirendi pont)
1:10:42 Festal-tömb (11. napirendi pont)
1:10:48 Szavazatszámláló gép anomália Bács István a demokráciáért aggódik
1:12:07 Festal-tömb folytatása (11. napirendi pont)
1:21:57 Kornélia-Elvira-Piroska tömb (12. napirendi pont)
1:24:24 2022-es belső ellenőrzési terv (13. napirendi pont)
1:24:50 2023-as stratégiai célok (14. napirendi pont)
1:25:19 Energiaközösség (15. napirendi pont)
1:59:03 Közlekedésbiztonsági mintaprojekt (16. napirendi pont)
2:05:52 Romics megvédése (17. napirendi pont)
2:16:21 2023-as belső ellenőrzási terv (18. napirendi pont)
2:17:03 Egyebek (19. napirendi pont)
2:30:04 Diákpolgármester bemutatása
2:32:23 Gregus László felszólalása a Móra EGYMI-ről
2:35:58 Felszólalásom a vadnyugatról
2:38:12 Szűcs Gábor és Csőzik László kellemes ünnepeket és boldog új évet kíván
2:39:02 Zárás