Sokakban felmerült már és a Green Guerillas FB csoportban nemrég el is kezdődött a szervezkedés, hogy a város egy-egy részét, területét, vagy helyszínét valaki örökbe fogadja és gondoskodik annak rendben tartásáról.
Ha egy adott területen elkezd megjelenni a szemét, és ezt nem takarítják el, akkor azt az üzenetet közvetíti, hogy senki nem törődik a környezettel. A kezdeti szemetelésre mások is reagálhatnak úgy, hogy ők is eldobálják a hulladékot, fokozva ezzel a problémát. Ez egyfajta „engedélyt” ad a szemetelésre, hiszen látható, hogy mások is ezt teszik. Az elhanyagolt terület vonzza a további rendbontásokat, vandalizmust, és végül egy olyan környezet alakul ki, ahol az emberek nem érzik magukat jól, nem érzik magukat komfortosan, nem érzik magukat biztonságban.
Az ötlet maga egyébként nem új, Ófaluban több olyan hely is van, amit lelkes önkéntesek tartanak rendben, gondoznak, elég csak az 1848-as keresztre vagy a Szenvedő Krisztus Kápolnára gondolni.
Ez egy nagyon jó ötlet!
Ez azt mutatja számomra, hogy egyre többen ismerik fel annak fontosságát, hogy a saját környezetünkért felelősséget vállaljunk.
Egy adott terület örökbefogadása nemcsak a környezetünket teszi tisztábbá és gondozottabbá, de számos más szempontból is pozitív hatással van a közösségre és az egyénekre:
- Tisztább környezet: A legnyilvánvalóbb előny, hogy közvetlenül hozzájárulunk a város tisztaságához. Az összegyűjtött szemét nemcsak esztétikai szempontból jelent javulást, de csökkenti a környezetszennyezést is.
- Felelősségtudat erősítése: Az örökbefogadás ösztönzi az embereket, hogy gondoskodjanak a közös területekről, és felismerjék, hogy tetteiknek hatása van a környezetükre és másokra.
- Közösségépítés: A közös munka erősíti a közösségi érzést, összehozhatja az embereket, és lehetővé teszi, hogy együttműködjenek egy közös cél érdekében.
- Példamutatás: Az örökbefogadott terület példaként szolgálhat mások számára, és ösztönözheti őket arra, hogy ők is hasonló kezdeményezéseket indítsanak.
- Környezettudatosság növelése: Azáltal, hogy rendszeresen foglalkozunk a terület tisztántartásával, jobban megismerjük a környezeti problémákat, és kialakul bennünk egy tudatosabb szemléletmód.
- Jóllét és mentális egészség: A természetben végzett tevékenységek, mint például a szemétszedés, pozitív hatással vannak a mentális egészségre, csökkentik a stresszt és növelik a boldogságérzetet.
- Helyi identitás erősítése: Az emberek jobban kötődnek ahhoz a helyhez, ahol élnek, ha aktívan részt vesznek annak alakításában és gondozásában.
Természetesen az örökbefogadás nem azt jelenti, hogy egy ember gürizik, hanem hogy ő gondkoskodik róla. Ez magába foglalhatja azt is, hogy akciókat szervez, társakat gyűjt, meghirdeti az eseményeket és többedmagával dolgozik a témán.
Ez egy nagyon rossz ötlet!
Bár az, hogy egy lakó vagy egy csoport örökbe fogad egy városi területet és tisztán tartja, elsőre pozitívnak tűnik, vannak olyan árnyoldalai is, amelyeket érdemes figyelembe venni:
- Fenntarthatóság: Ha nincs megfelelő szerveződés és támogatás, a kezdeti lelkesedés alábbhagyhat, és a terület újra elhanyagoltá válhat. Az egyéni erőfeszítések hosszú távon kimerítőek lehetnek, közbejöhet egy betegség, elköltözhet a gondozó, bármi megváltozhat az életében, ami visszaveti vagy megszünteti a gondoskodást.
- Egyenlőtlen terhelés: Az örökbefogadás a résztvevőkre nagyobb terhet ró, mint másokra. Ez igazságtalanság érzését keltheti és elriaszthatja az embereket a részvételtől.
- Korlátozott hatás: Egyetlen csoport erőfeszítései korlátozott területen képesek változást elérni. A nagyobb problémák megoldásához átfogóbb, rendszeres és intézményi szintű megoldásokra van szükség.
- Függőség: Az örökbefogadó csoportok gyakran külső támogatásra szorulnak (pl. kesztyű, zsákok, eszközök, összegyűjtött szemét elszállítása), ami bizonytalanná teheti a projektet.
- Frusztráció: Ha a környezetükben az emberek továbbra is szemetelnek, az örökbefogadókban frusztrációt és motivációvesztést okozhat.
- Állandósítás: Az örökbefogadás néha állandósíthatja azt a helyzetet, hogy a közterületek tisztántartása nem az önkormányzat vagy a hatóságok feladata, hanem az állampolgároké.
Bár az örökbefogadás egy nemes kezdeményezés, nem lehet hosszú távú megoldás a közterületek tisztántartásának problémájára. Az ideális az lenne, ha a közösségi kezdeményezések és az intézményi megoldások kiegészítenék egymást, és együttműködve dolgoznának egy tisztább és élhetőbb környezetért.
Akkor most mi legyen?
Röviden: vágjunk bele, szervezzük meg!
Hosszabban kifejtve… Támogatok minden alulról jövő szerveződést, mert hiszek benne, hogy ez viszi előre a világot. Az ilyen kezdeményezések mögött olyan emberek vannak, akiket én csendben szent őrültnek hívok, és felnézek rájuk.
Mindenféle ellentételezés nélkül, saját idejüket és pénzüket áldozzák egy ügyért, amiben hisznek, amiben bíznak. Nem függenek valamilyen pénzügyi ellentételezéstől, ami egy olyan külső tényező lehetne, aminek hiánya miatt megszűnik a lelkesedésük.
Ezért ezt az ötletet is támogatom és be is fogok szállni hamarosan egy helyszínnel. Mindenkit arra biztatok, hogy ha van hozzá kedve, érkezése, akkor gondolja végig és jelentkezzen.
Váltsuk meg a világot!
Nem, ezt semmiképpen nem tesszük.
Ez a kezdeményezés csak egy lépés egy hosszabb úton, aminek az utolsó lépése az kellene legyen, hogy ez az önkéntes mozgalom okafogyottá válik és megszűnik.
Mindenképpen további lépésekre van szükség, hogy a fent felsorolt negatív hatásokat csökkentsük vagy akár meg is szüntessük.
Nagy szükség van az illetékesekkel történő együttműködésre. Itt elsősorban az önkormányzatra gondolok, de ide veszem a MÁV-ot, a Volánbuszt, de akár a nagyobb bevásárlóközpontokat, és hasonló “központi” helyeket is.
Az illetékesek részéről minimális erőbedobással, kis befektetéssel nagy eredményeket lehet elérni. Gondolok itt az önkéntesek segítésére, együttműködésre, hogy a szükséges feltételeket biztosítják, például zsákokat és azok elszállítását.
Folyamatos tájékoztatásra és edukációra van szükség és itt elvesztettem az olvasók egy részét. Pedig meg lehet változtatni az emberek rossz szokásait, rossz beidegződéseit és az önkormányzatnak megvannak az eszközei, hogy információkkal és üzenetekkel érjék el a lakókat.
Például Indiában még ma is természetes, hogy bármilyen szemetet eldobnak az utcán. Ebben szocializálódtak, ez a szokás; kevés a kuka, szervezetlen a hulladékgyűjtés és hasznosítás, rossz az infrastruktúra; hirtelen nőtt meg koncentráltan a lakosságszám; és még egy rakás ok, indok van rá. De felismerték a problémát, elindult egy edukációs hullám, civil szervezetek segítenek, projekteket indítanak és jó irányba tartanak.
Nálunk van, ami hasonlóan alakult, mint például az urbanizáció, az emberek összpontosítása kis területekre, viszont ami nagyon más volt régen, az a hozzáállás. Az egyértelműen romlott szerintem.
Nekem a japán módszer tetszik a legjobban, ami már kiskorukban tisztaságra, közösségi munkára és társadalmi felelősségvállalásra neveli az embereket. Szingapúrról meg ne is beszéljünk, ahol a szemetelést nagyon komolyan veszik, egyből a nyakadba tesznek egy borsos bírságot.
Fontos a szemetelésre vonatkozó szabályok megfogalmazása, a zöldfelületek felmérése, azok védelmére szabályok felállítása és nagyon nem elhanyagolhatóan a szabályok ellenőrzése és megsértése esetén szankcionálása.
Ne az legyen már az alapfelvetés, hogy a környezetvédelmi alapot illegális hulladékszigetek felszámolására kell fordítani. Politikus körökben nem népszerű bármilyen szigor alkalmazása, mert az fájhat egyeseknek. De meggyőződésem, hogy az érthető szigor alkalmazása a mellé tett eredmények tükrében nagyobb politikai haszonnal járna, mint azt elsőre gondolnánk.
Mindezek mellett természetesen a hulladékgyűjtők tervezett bővítésére is szükség van. Felmérni a jelenlegi gyűjtőket, azok kihasználtságát, ürítési rendjét, és ebből kiindulva tovább fejleszteni a rendszert. Ez már majdnem úgy hangzik, mint egy okosváros feladat, nem?
A szemetelés komplex probléma, amelynek megoldása többszörösen megéri. Ha mindannyian teszünk egy kis erőfeszítést, tisztább és élhetőbb környezetet teremthetünk magunknak és utódainknak.
Végszó
Ez a bejegyzés nagyon a szemetelésre koncentrál, de nem ez az egyetlen terület, ahol tenni lehet. Kisebb kertészeti munkákat is lehet végezni, például egy területen összeszedni a lehullott leveleket. Vagy néha meglocsolni a közelünkben lévő közterület virágokat. Vagy ha látsz egy gazt a virágok között, akkor azt kihúzni. Vagy egy közterületi járdát néha lesöpörni. Bármit elő lehet venni, amivel a környezetünk igényességét növelhetjük.
Ha csatlakoznál, vagy csak néha részt vennél akciókban, vagy ötlettel állnál elő, akkor lépj be a Green Guerillas FB csoportba és szállj be a munkába!